VII Marsz „Światło Pamięci” – 2024


W piątek, dn. 8 listopada 2024 roku odbył się przemarsz ze „Światłem Pamięci” na Grób Nieznanego Żołnierza, który znajduje się na cmentarzu parafialnym w Stalach.


Marsz rozpoczął się o godz. 1215, zaraz po uroczystej akademii i był częścią szkolnych obchodów 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Od samego rana dało się odczuć, że w szkole ma miejsce wyjątkowe wydarzenie. Korytarze i sale lekcyjne były przystrojone barwami narodowymi, na gazetkach pojawiły się informacje historyczne mówiące o polskich drogach do Wolności oraz sylwetki Ojców Niepodległości.

Pochód Marszu

ul. Jana Pawła II w kierunku ul. Pogodnej.

Krzyż pod lipami

ul. Pogodna, koło mostu.
Delegacja ustawia pod krzyżem zapalone znicze.
Hołd poległym Mieszkańcom wsi Stale.

Na grobie Nieznanego Żołnierza uczestnicy złożyli kwiaty, ustawili przyniesione znicze , a następnie śpiewając Hymn Państwowy oddali hołd Poległym.

Oficjalną część wydarzenia otworzył pan Jarosław Chmielowiec, który nawiązał do pojęcia Wolności, o której uczniowie mówili podczas akademii. Następnie dyrektor szkoły Pan Tomasz Kędzia zwrócił uwagę na rolę pamięci w budowaniu tożsamości narodowej przyszłych pokoleń Polaków oraz wdzięczności dla naszych przodków za ich heroiczne czyny. Na zakończenie głos zabrał ks. Marek Szczur, który mówił o odwadze i głębokiej wierze wielu Polaków, zarówno duchownych, jak i świeckich. Zwrócił uwagę, że dzięki, między innymi tym wartościom, Ojczyzna odzyskała Wolność. Następnie wszyscy zgromadzeni wokół Grobu Nieznanego Żołnierza modlili się za dusze poległych. Na zakończenie uroczystości odbył się krótki koncert pieśni patriotycznych.


Tegoroczny Marsz miał nową odsłonę, ponieważ wzięła w nim udział cała szkoła: uczniowie począwszy od klasy I, nauczyciele, rodzice oraz mieszkańcy Stalów. Bardzo się cieszymy, że po raz drugi dołączyła do nas Szkoła Podstawowa, im. Marii Konopnickiej w Żupawie, na czele z nauczycielami i młodzieżą z klasy VII i VIII. Pani dyrektor Zofii Nizińskiej obowiązki służbowe nie pozwoliły być razem z nami, choć bardzo tego chciała.



Bezpieczeństwo Marszu

Nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników Marszu czuwała Jednostka OSP w Stalach.

Skrzyżowanie drogi wojewódzkiej z ul. Jana Pawła II.

Trasa Marszu:

Po sformułowaniu kolumny Marsz przeszedł w pochodzie następującymi ulicami:
Jana Pawła II, Pogodną, Spacerową w kierunku Tarnobrzeskiej przy moście,
Kościelną do cmentarza parafialnego.

Po uroczystościach na cmentarzu pochód wrócił ul. Kościelną do szkoły.

Zakończenie Marszu


Zakończenie Marszu nastąpiło obok szkoły o godz. 1415.


Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy
za udział w Marszu:

uczniom, nauczycielom, rodzicom, pracownikom szkoły
oraz mieszkańcom Stalów!

ORGANIZATORZY

Dyrektor Szkoły
Szkolny Klub Wolontariusza

PARTNERZY

Samorząd Uczniowski
Szkolne Koło Ligii Ochrony Przyrody

Autorem tego artykułu jest pan Jarosław Chmielowiec.

Obejrzyj Galerię

Scroll to Top