Pierwsza Pomoc


Dnia 18 marca 2025 r. gościliśmy w naszej szkole studentów Ratownictwa Medycznego z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy przeprowadzili warsztaty szkoleniowe w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia rozpoczęły się od omówienia podstawowych zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia.

Warsztaty szkoleniowe


Zajęcia w formie warsztatów to jedna z bardziej atrakcyjnych metod pracy z dziećmi i młodzieżą. Pozwala ona wszystkim uczestnikom działać angażując wiele zmysłów. Dodatkowo pełni niezwykle istotne funkcje wychowawcze i utrwala przekazywaną wiedzę.

Kierunek


Celem zajęć jest podniesienie świadomości młodych ludzi, poczucia odpowiedzialności, kształtowanie postaw ukierunkowanych na współpracę w grupie oraz rozwój wrażliwości i pomoc drugiemu człowiekowi.

Droga


Dzięki ćwiczeniom praktycznym i „pozoracjom sytuacyjnym”, uczniowie mieli doskonałą okazję, aby nauczyć się resuscytacji, prawidłowego ułożenia w pozycji bocznej oraz wzywania pomocy w sytuacjach niebezpiecznych.

Życie


Pierwsza pomoc przedmedyczna jest niezmiernie istotna. W różnych sytuacjach zagrożenia dla życia lub zdrowia, przed przybyciem zespołu medycznego, często ratuje ludzkie życie.

Rozwój


Jesteśmy przekonani, że takie warsztaty z myślą przewodnią: „Bądź jak RATOWNIK”, umożliwią rozwój osobisty oraz przygotują dzieci i młodzież do podejmowania działań ratowniczych w sytuacjach zagrożenia na co dzień.

Nie bój się – działaj!

Jeśli jesteś świadkiem lub uczestnikiem niebezpiecznego zdarzenia, postaraj się zachować spokój i postępuj zgodnie z tymi zasadami:

Oceń bezpieczeństwo poszkodowanego i swoje.

Jeśli miejsce jest niebezpieczne, zadzwoń pod numery alarmowe i postaraj się ewakuować poszkodowanego w bezpieczne miejsce.

Oceń stan poszkodowanego i przytomność.

Zapytaj, co się stało. Jeśli poszkodowany Cię słyszy i reaguje – jest przytomny. Jeśli nie ma z nim kontaktu, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

Udrożnij drogi oddechowe.

Połóż jedną rękę na czole, a drugą na brodzie poszkodowanego i odegnij jego głowę do tyłu. Usuń widoczne ciała obce z jamy ustnej.

Oceń oddech.

Przystaw policzek do twarzy poszkodowanego. Czujesz wydychane powietrze na swoim policzku, widzisz ruchy klatki piersiowej? Poszkodowany oddycha. Jeśli nie jest przytomny, ale oddycha, ułóż go w pozycji bezpiecznej.

Wezwij pomoc.

Zadzwoń pod numer 999 lub 112 i wezwij pomoc zespołu Ratownictwa Medycznego.

Wykonaj resuscytację i zastosuj defibrylator.

Jak najszybciej rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadź ją do momentu odzyskania przytomności przez poszkodowanego lub do przyjazdu karetki.

Dowiedz się więcej

Gorąco polecamy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom stronę Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, która jest poświęcona wszystkim aspektom udzielania „Pierwszej Pomocy Przedmedycznej”.

Pacjent.gov.pl

Zobacz Galerię zdjęć

Podziękowanie

Serdecznie dziękujemy studentom Ratownictwa Medycznego z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie za poprowadzenie warsztatów dla naszych uczniów.

Autorem tego artykułu jest pan Jarosław Chmielowiec.

Scroll to Top